Hi Piotrowska z certyfikatem BREEAM Excellent

Budynek biurowy HI Piotrkowska został zaprojektowany i wybudowany w oparciu o politykę zrównoważonego rozwoju i zaangażowanie wszystkich uczestników już od wczesnego etapu inwestycji: od projektantów, przez wykonawców, aż do Inwestora i konsultantów zewnętrznych, co w&nbspefekcie przyczyniło się do powstania obiektu stworzonego z nowatorskim podejściem i odpowiedzialnością środowiskową.

‘Hi Piotrkowska to przykład budynku z certyfikatem BREEAM Excellent z doskonałym środowiskiem wewnętrznym, stworzonym zgodnie z najlepszymi w klasie standardami efektywności energetycznej.

Udogodnienia dla rowerzystów, świetna dostępność transportu publicznego w połączeniu z naturalnym oświetleniem i zwiększoną ilością świeżego powietrza przyczyniły się do stworzenia zdrowego miejsca pracy, a wysokie standardy techniczne pozwoliły uzyskać ponad 85% punktów w&nbspkategoriach Energia i Woda. Oznacza to, że komfort we wnętrzach zostanie zapewniony z troską o wykorzystanie zasobów naturalnych oraz zmniejszenie emisji CO2. Z dumą wspieramy Master Management w realizacji tego wysoko wydajnego projektu, który wspomaga rozwój centrum Łodzi’ -  Jerzy Wójcik - WELL AP, BREEAM AP, LEED AP BD+C, BREEAM International, In-Use and RFO Assessor, CEO z JW+A.

Dzięki rozpoczęciu pracy nad spełnieniem wymogów certyfikacji BREEAM już na wczesnym etapie projektu, możliwe było wdrożenie wszystkich założonych celów. W efekcie w budynku zastosowano szereg rozwiązań zapewniających oszczędność wody oraz energii: urządzenia wodooszczędne z niskim przepływem w toaletach i kuchniach, stosowanie wyłącznie opraw LED, efektywne energetycznie urządzenia klimatyzacji i wentylacji oraz system nawilżania powietrza. Budynek redukuje także zanieczyszczenie światłem sztucznym poprzez ograniczenie luminacji opraw zewnętrznych i reklam. Dodatkowo w obiekcie użyto materiałów z deklaracją środowiskową EPD (Environmental Product Declaration), która  w niezależny sposób ukazuje wpływ produktu na środowisko naturalne.

Wymogi certyfikacji BREEAM skupiają się nie tylko na samym projekcie, ale przynoszą realną korzyść również najemcom i pozostałym użytkownikom. Dzięki procesowi certyfikacji została przeprowadzona szczegółowa analiza komfortu termicznego w budynku, dzięki której projektanci wraz z Wykonawcą zapewnili optymalne warunki i środowisko pracy dla wszystkich użytkowników budynku. Spełnienie wszystkich założonych wymagań zapewniło zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza wewnątrz budynku nie tylko w obecnych warunkach klimatycznych, ale również w ciągu najbliższych 30 lat – w kontekście przewidywanych zmian klimatu.  Ponadto zespół konsultantów przeprowadził analizę dostępności światła dziennego dla budynku, dzięki której było możliwe wprowadzenie rozwiązań projektowych pozwalających na spełnienie restrykcyjnych wymagań certyfikacji w tym zakresie . W efekcie ponad 80% powierzchni przeznaczonych do stałej pracy posiada pełen dostęp do światła dziennego.

W częściach wspólnych biurowca zastosowane zostały wyłącznie trwałe materiały, odporne na zniszczenie, z niską emisją lotnych związków organicznych. Miejsca szczególnie narażone na zniszczenie, np. wejścia, główne ciągi komunikacyjne, zostały dodatkowo zabezpieczone.

Cały projekt budynku, jak i jego zagospodarowanie, zachęcać ma także do korzystania
z ekologicznych środków transportu. W tym celu Inwestor zdecydował się na umieszczenie szeregu udogodnień dla rowerzystów – stojaki na rowery wewnątrz budynku, szafki, prysznice, przebieralnie, a także podstawowa stacja naprawy rowerów. Ponadto, dla zwolenników aut elektrycznych, zapewniono miejsca do ich szybkiego ładowania.

Proces certyfikacji przyczynił się także do znacznej redukcji wytworzenia CO2 podczas procesu budowy.  Generalny Wykonawca przez cały czas monitorował zużycie wody, energii i wytwarzanie odpadów -  większość z nich, bo ponad 90%, została oddana do recyklingu. Oznacza to wysoki standard budynku, przyjazne środowisko pracy i dbałość o szczegóły w tym odpowiedzialność środowiskową.

Cała strategia budynku polega na obniżeniu emisji szkodliwych czynników dla środowiska, zminimalizowanie do koniecznego, ale nadal komfortowego zużycia energii i wody i zapewnieniu optymalnego środowiska pracy dla wszystkich użytkowników. Niezależnym potwierdzeniem spełnienia tych wymogów i rzetelnego podejścia do kwestii rozwijania zasad zrównoważonego rozwoju jest uzyskanie certyfikacji BREEAM  Excellent na etapie powykonawczym, który potwierdził wdrożenie ponad 70% wytycznych certyfikacji dla obiektów biurowych. Dzięki temu HI Piotrkowska znalazła się w gronie budynków o najwyższych standardach budownictwa zrównoważonego.